O NAS


HISTORIA

Na początku trzeba wyjaśnić dlaczego “nasza” historia została ujęta w cudzysłowie. Nie jest to opowieść o nazwie lub marce jaką produkt nosi od początku swojego istnienia. To historia produktu, który pod różnymi nazwami zawsze produkowany był w tym samym miejscu. W XX wieku w Europie nastąpił ogromny rozwój we wszystkich dziedzinach. Zaczynając od pierwszej Wojny Światowej, poprzez rozpad Monarchii Habsburskiej, dalej wielki kryzys gospodarczy, drugą Wojnę Światową, aż po nacjonalizację po 1948 roku i prywatyzację po 1989 roku.

Ignaz Gottlieb Początkiem “Naszej” historii był rok 1870. Pod koniec tego roku w Ignaz Gottlieb i Wilhelm Brauchbar założyli firmę o nazwie “Brněnská fabryka wyrobów ze szkliwa oraz wyrobów metalowych - Brauchbar a Gottlieb”. Firma zajmowała się produkcją towarów szklanych oraz metalowych, skupiając się szczególnie na naczyniach. Produkowano w niej także części wojskowego stroju np. hełmy.

W 1889 roku do firmy dołączył kolejny wspólnik, brat Ignaze Gottlieba - Rudolf Gottlieb, a początkowa nazwa firmy została zastąpiona nową: “Brněnská fabryka wyrobów szklanych oraz metalowych Braci Gottliebové a Brauchbar”. W tym samy roku wspólnicy kupili ziemię w Brnie, gdzie postawili nową fabrykę.

Już przed pierwszą Wojną Światową firma eksportowała swoje produkty do Anglii, Rosji, Ameryki oraz Chin. Szybki rozwój pozwolił w następnej fazie eksportować aż 80% produktów do wszystkich krajów świata. Surowce oraz materiały pomocnicze dostarczała lokalna firma, za chemikalia odpowiedzialna była także firma niemiecka. Oprócz naczyń emaliowanych od 1904 roku firma zaczęła produkować naczynia glazurowane. Zbudowana została nowa lakiernia, gdzie zatrudniono 24 malarzy. Wszystkie projekty dla indywidualnych klientów przechowywane były w specjalnych księgach. Znajduje się w nich setki ręcznie malowanych wzorów dla klientów z całego świata. Jednym z najbardziej znanych klientów była rodzina Rothschildów z Nowego Jorku.

kniha vzorů Średni obrót firmy w okresie międzywojennym, pomijając kryzys gospodarczy w latach 30, wynosił 20 milionów koron. Na sprzedaż naczyń duży wpływ miała aktualna sytuacja na rynku światowym. W konsekwencji pod koniec 1926 roku wstrzymana została produkcja wyrobów emaliowanych.

W maju 1927 roku wznowiono produkcję. Przedsiębiorstwo mocno dotknął jednak kryzys gospodarczy w latach 30. Wraz z zapotrzebowaniem na produkty zmieniała się także sytuacja pracowników. W latach 20-tych w firmie zatrudnionych było średnio 900 pracowników produkcyjnych, 12 mistrzów produkcji oraz 24 pracowników biurowych. Podczas kryzysu gospodarczego liczba ta spadła o połowę. W kolejnych latach popyt na produkt wzrastał, dzięki czemu w 1937 roku w firmie pracowało już 850 pracowników. Liczba ta po raz kolejny uległa zmianie podczas II wojny światowe, w tym czasie w firmie pracowało 500 pracowników. Konsul generalny w Brazylii i największy eksporter kawy Hugo Ornstein, teść Adolfa Gottlieba, był głównym wierzycielem firmy Braci Gottliebové i Brauchbar.

Na poříčí 3 Na początku 1939 roku między braćmi doszło do negocjacji i wtedy to zdecydowali się oni na sprzedaż przedsiębiorstwa firmie J. Ottahal a syn, a.s., Olomouc. 28 lutego 1939 roku podpisali oni wstępną umowę dotyczącą sprzedaży firmy wraz z jej wyposażeniem oraz wszelkimi nieruchomościami. Ustanowiona cena miała dać możliwość kupującemu do spłaty wszystkich długów hipotecznych za nieruchomości. Ostateczne spotkanie miało się odbyć 1 marca 1939 roku. Do podpisania umowy jednak nie doszło, ponieważ Bracia wyemigrowali za granicę, najprawdopodobniej do Anglii. Negocjacje w sprawie kupna-sprzedaży ciągnęły się do końca II wojny światowej i nigdy nie doszły do skutku.


dopis Oskara Schindlera W marcu 1945 roku Oskar Schindler (znany aktor z filmu pt. “Lista Schindlera”) wysłał list do Dr. Hanse Eichhoffa (własćiciela firmy J. Ottahal a syn, a.s., Olomouc,) z prośbą o pomoc w przywróceniu działalności firmy w Brnie. Oskar Schindler w filmie jako niemiecki przedsiębiorca prowadził firmę w Krakowie gdzie zatrudniał Żydów. Gdy do Krakowa zbliżała się Armia Czerwona wszyscy więźniowie mieli zostać przewiezieni do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wtedy Oskar Schindler utworzył listę, na której znalazło się, aż 1100 Żydów, którzy zamiast do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu udali się do obozu w Brnie koło Svitav, gdzie kontynuowali pracę. Dzięki temu udało się mu uratować wielu Żydów.

Pod koniec 1945 roku fabryka w Brnie podlegała już pod prawo państwowe a 7 marca 1946 roku została znacjonalizowana. Cała fabryka została włączona do nowo utworzonego przedsiębiorstwa państwowego - Zjednoczone zakłady wyrobów emaliowanych i obróbki metali w Pradze.

ruční broušení dna nádobí W 1963 roku spółka została rozwiązana bez likwidacji, wszystkie jej prawa i obowiązki przeniesione zostały do państwowego przedsiębiorstwa Sfinx z siedziba w Českých Budějovicích. 1 stycznia 1969 roku fabryka została włączona ze wszystkimi prawami i obowiązkami do państwowej gospodarczej organizacji Brnosmalt.

W latach 1982 - 1984 cała firma wraz z parkiem maszyn potrzebnym do produkcji naczyń ze stali nierdzewnej została przeniesiona z Brna do Javornika. Tutaj wszystko przyłączone zostało do Družspoj, v. d., z siedzibą w Šumperku. Produkcja naczyń ze stali nierdzewnej utrzymała się tutaj do 1998 roku, w kolejnym roku została niestety wstrzymana.


KOLIMAX DZIŚ

stará lisovna před rekonstrukcí NASZA historia zaczyna się w 2000 roku. 1 listopada założyliśmy firmę KOLIMAX, a także kupiliśmy starą, rozpadająca się fabrykę. Stare maszyny stopniowo zastępowaliśmy nowoczesną technologią. Dzięki temu ciągle możemy wprowadzać innowacje w naszych produktach. Staramy się, aby nasze produkty były najlepsze. Podczas produkcji używamy wysokiej jakości materiałów, a także doskonalimy technologię procesów produkcyjnych. Głównymi filarami naszej filozofii są doświadczenie naszych pracowników oraz technologiczne know-how. Obecnie jesteśmy liderem produkcji naczyń ze stali nierdzewnej na czeskim rynku. Każdego dnia dążymy do tego, aby zaspokoić potrzeby naszych klientów poprzez wysoką jakość, doskonały wygląd oraz długą żywotność naszych produktów.

To dla nas wielki zaszczyt, że możemy być częścią tej długiej historii. Z ogromną dumą oznaczamy nasze produkty “wyprodukowano w Czeskiej Republice”.


Kopřiva Roman a Ing. Jiří Lidmila
założyciele KOLIMAX spol. s r.o.


lisování a tváření dnes technické povlakování dnes

WYBIERZ OKAZJĘ DLA SIEBIE -  pokaż wszystkie okazje

KOLIMAX
Komplet naczyń PROFESSIONAL, 10 elementów

899 Zł
1132,70
PROMOCJE
- 21%
kod: 160133

Ważne: strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszych usług akceptujesz regulamin plików cookies. wyrażam zgodę / więcej informacji